Держпродспоживслужба стурбована динамікою зростання кількості надходження до України нотифікацій про невідповідність фітосанітарним заходам

20.02.2017 10:09

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів стурбована динамікою зростання кількості надходження до України нотифікацій про невідповідність фітосанітарним заходам. На цьому наголосив заступник директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Андрій Челомбітко на підсумковій колегії Держпродспоживслужби.

За його словами, у порівнянні з 2013 роком кількість надходження нотифікацій до України торік зросла в рази.

Він пояснив, що основою причиною надходження нотифікацій є невідповідності вимогам країн-імпортерів та порушення, пов’язані із дерев’яним пакувальним матеріалом - це 46%.

Велике занепокоєння викликає і збільшення надходження нотифікацій щодо невідповідності фітосанітарним вимогам країн-партнерів у міжнародній торгівлі зерна українського походження. Торік були складнощі у міжнародній торгівлі українським збіжжям з Індонезією, Індією, Білоруссю, Туреччиною та КНР.

Причиною надходження таких нотифікацій є недостатній контроль при оформленні фітосанітарних документів як з боку фітосанітарних інспекторів так і самоконтроль експортерів.

При цьому, Андрій Челомбітко зазначив, що з’ясування обставин, які спричинили надходження нотифікацій неповинне мати формальні підходи.

Питання відповідності фітосанітарним вимогам української продукції рослинного походження при міжнародній торгівлі – це питання іміджу України у світі. Проведення ефективної фумігації також одне із складових фітосанітарних процедур, яке номіновано суб’єктам господарювання та є важливим компонентом при здійсненні міжнародної торгівлі.

Кожна нотифікація формально може стати приводом до заборони експорту.

«Покращити ситуацію з даного питання можливо за умови проведення комплексних фітосанітарних процедур як при вирощуванні, обігу, так і при формуванні експортних партій рослин та продуктів рослинного походження, а також при посиленні відповідальності як керівництва головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, так і фітосанітарних інспекторів та фітосанітарних лабораторій», - заявив Андрій Челомбітко.