Пам’ятка споживачам при купівлі насіння овочевих і квіткових культур

02.04.2019 10:28

При купівлі насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів та садивного матеріалу багаторічних рослин покупець (споживач) має право вимагати у продавця (реалізатора) відомості про товар, який він хоче придбати, а саме: назву підприємства-виробника, його місцезнаходження, культура, сорт (гібрид), рік урожаю, номер партії, схожість насіння, його чистота, вологість, походження, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалася перевірка посівних якостей.

Варто знати, що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованих  у герметичну тару  – 24 місяці.

Використання та реалізація насіння і садивного матеріалу, які не забезпечені супровідними документами про їх походження та якість, забороняється.

Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу даним, вказаних у відповідних документах. Ці документи мають зберігатись на місці торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, відповідно до ДСТУ 6006:2008, мають бути вказані: назва країни-виробника, фірми, підприємця, товарний знак, юридична адреса, культура, сорт (гібрид), маса або кількість штук, номер партії, рік урожаю, схожість, документ про посівні якості насіння, коротка інформація про культуру, поради щодо вирощування тощо.

Наголошуємо, що при розкритті пакування варто не пошкодити місце із вказаним номером партії. Зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар.

   Обираючи між вітчизняною й іноземною продукцією, треба мати на увазі, що в іноземній продукції ми мало що контролюємо. В Україну через кордон часто завозять насіння не найновіших гібридів і сортів, або те, яке не було своєчасно реалізоване: нині сортозміна дуже швидка – 3-5 років, однак споживачу нерідко пропонують сорти і гібриди 20-річної давнини, видаючи їх за нові.